Wyniki konkursu Kingston Technology

Laureaci którzy otrzymają dyski SSD Kingston A400 120GB :

1. Konrad Janowski
2. Piotr Misiak
Zwycięskie odpowiedzi:
Konrada:
Przenoszenie systemu z HDD na SSD. Montaż i podłączanie dysków W przypadku nowszych płyt w zestawie często umieszczane są przewody SATA, które pozwalają na podłączenie dysków do płyty głównej. Jeśli ich nie mamy, musimy je koniecznie kupić – wybieramy takie o standardzie SATA 3. Do każdego dysku wymagany jest jeden przewód (nie dotyczy to dysków M.2).Ważne, aby zawsze pamiętać o konieczności rozładowania potencjału elektrostatycznego z naszego ciała, na przykład poprzez dotknięcie jakiejś dużej metalowej powierzchni, jak choćby metalowa obudowa komputera. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko uszkodzenia elektronicznych części. Następnie całkowicie wyłączamy komputer z prądu i chwilę czekamy, potem odkręcamy boki obudowy i już możemy przystąpić do instalacji dysku. Najczęściej montujemy dyski w specjalnych zatokach, które znajdziemy wewnątrz obudowy. W przypadku dysków typu HDD bardzo ważny jest odpowiedni montaż nośnika z wykorzystaniem śrubek. W przypadku znacznie lżejszych SSD nie jest to wymagane.Następnie podpinamy przewód danych SATA i przewód zasilania SATA do dysku , a następnie przewód danych SATA do płyty głównej. Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo portów SATA na płycie głównej. Najlepiej umieścić przewód dysku SSD w porcie SATA_0 lub SATA_1, ponieważ dzięki temu będzie automatycznie rozpoznawany jako pierwszy dysk. Porty SATA są dobrze oznaczone na każdej płycie głównej (a jeśli zdecydujemy się na zakup dysku typu SSD M.2, gniazdo M.2 Socket umieszczone jest w centralnej części płyty). To wszystko, możemy teraz złożyć obudowę i podłączyć komputer do zasilania. Przygotowanie do przeniesienia systemu
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na menu Start, a potem wybieramy Zarządzanie dyskami.
2. Zobaczymy informacje o dyskach i układzie partycji. Dysk systemowy rozpoznamy po informacji System w szczegółach partycji.Jeśli systemowa partycja jest za duża, musimy utworzyć dodatkową partycję na dane i rozdzielić rozmiar tak, aby systemowa w całości zmieściła się na nowym nośniku.
3. Klikamy prawym przyciskiem myszy na partycję C:, a następnie na Zmniejsz wolumin.
4. Wybieramy rozmiar nowej partycji i klikamy na Zmniejsz.
5. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na nieprzydzieloną przestrzeń i wybieramy opcję Nowy wolumin prosty.
6. Postępujemy zgodnie z instrukcjami kreatora.
Po zakończeniu procesu będziemy mieli drugą aktywną partycję.
Przenosimy na nią nasze dane użytkownika.
Przenoszenie systemu na nowy dysk:
1. Uruchamiamy program Aomei Partition Assistant.
2. Po lewej stronie okna odnajdujemy pozycję Migracja OS do SSD lub HDD i klikamy na nią.
3. Uruchomiony zostanie specjalny kreator, który krok po kroku pomoże nam w całym procesie. Klikamy na Dalej.
4. Program automatycznie wykryje, który z naszych dysków to nośnik systemowy, i pozwoli nam wybrać nośnik docelowy do migracji systemu. W naszym przypadku będzie to nowo podpięty dysk, rozpoznamy go po jego rozmiarze. Wybieramy go i klikamy na Dalej.
5. Teraz możemy wybrać rozmiar nowej partycji systemowej. Program sam wykrył, że do tej pory partycja C zajmowała blisko 100 GB miejsca. Domyślnie partycja na nowym dysku będzie tego samego rozmiaru, możemy jednak zmienić jej rozmiar, korzystając z pełnej przestrzeni nowego nośnika – wystarczy przesunąć suwak do końca w prawą stronę.
6. Następnie klikamy na Dalej aż do ostatniego okna, w którym klikamy na Zakończ.
7. Zanim rozpocznie się cała operacja, musimy ją zatwierdzić. Klikamy w górnym lewym rogu okna na Zastosuj. Jednocześnie możemy zaobserwować, jak będzie wyglądał nasz nośnik po zakończeniu operacji.
8. Po kliknięciu na Kontynuuj komputer zostanie ponownie uruchomiony, ponieważ proces przeniesienia systemu nie może być wykonany w trakcie jego pracy. Zostanie uruchomiony specjalny moduł programu Aomei Partition Assistant, który umożliwia wykonywanie takich zadań. Wyrażamy zgodę na ponowne uruchomienie komputera.
9. Czas potrzebny na przeniesienie partycji systemowej zależy od wydajności dysków i wielkości partycji.
10. Po zakończeniu całego procesu system powinien wystartować automatycznie z nowego dysku, jeśli umieściliśmy przewody SATA w odpowiednich portach na płycie głównej.
11. Jeśli jednak tak się nie stanie, możemy wejść do ustawień BIOS-u naszego komputera i zmienić priorytet rozruchu na nowy noś­nik. Najczęściej, aby wejść do ustawień BIOS-u, podczas rozruchu musimy wcisnąć klawisz F1, F8, F10, F12, Delete lub Esc. Poprawa bezpieczeństwa danych Po zakończeniu migracji możemy korzystać z nowego dysku i poprzedniego jednocześnie.
Oprócz tego, że skorzystamy z dysku SSD jako systemowego i zyskamy wyższą wydajność, bardzo ważne jest również bezpieczeństwo. Wszystkie ważne pliki będziemy trzymać na dysku drugim, a więc w przypadku awarii Windows, konieczności formatowania dysku i ponownej instalacji systemu nie stracimy danych.
Piotrka: 

Na początku należy zaopatrzyć się w przejściówkę USB > SATA w celu podłączenia nowego dysku przed demontażem starszego oraz odpowiedniego oprogramowania (np. EaseUS Todo Backup Free). Następnie trzeba zrobić porządek na dysku HDD i usunąć lub przenieść na inny nośnik dane mniej ważne (dyski SSD w porównaniu do HDD maja mniejszą pojemność, ale dzięki temu mają lepszą kulturę pracy oraz „szybciej” pracują). Gdy ilość danych na dysku HDD zostanie zmniejszona na tyle, że możliwe będzie zmieszczenie kopii tych danych na docelowym SSD, można przejść do kolejnego etapu działań – klonowania danych. Należy pamiętać, że jeśli nowy dysk SSD ma być dokładną kopią starego dysku HDD, bardzo możliwe więc, że trzeba będzie jeszcze uwzględnić miejsce na tak zwaną partycję serwisową. Jest to specjalnie wydzielona przestrzeń i najczęściej nie widoczna z poziomu systemu Windows.

1. Z poziomu działającego Windows’a należy wywołać okno Eksploratora Windows.

2. Następnie w bocznym panelu należy kliknąć na pozycję komputer i z wywołanego w ten sposób menu wybrać opcję Zarządzaj.

3. W oknie konsoli Zarządzanie komputerem wskazujemy z lewej strony pozycję Zarządzanie dyskami, by zobaczyć strukturę danych na dysku (teraz mamy możliwość zobaczyć ile miejsca zajmują dane/pliki i upewnić się, że jest wystarczająco miejsca na dysku SSD). Teraz należy podłączyć dysk SSD do komputera (tę czynność wykonujemy oczywiście przy wyłączonym komputerze od zasilania) za pomocą kabla SATA do wolnego gniazda SATA na płycie głównej komputera. Trzeba pamiętać również o kablu zasilającym dysk SSD. Po wykonaniu tej czynności włączamy komputer i kolejnym krokiem będzie klonowanie danych, czyli skopiowanie danych/plików na nowy dysk SSD.

Do przeprowadzenia operacji klonowania użyjemy programu EaseUS Todo Backup Free (może być inny). Program należy zainstalować (jest on bezpłatnym programem w celach niekomercyjnych), a następnie po otworzeniu programy trzeba wybrać źródło danych.

W oknie, które się wyświetli należy pole obok „Dysk twardy 0”, ponieważ tak najczęściej opisany jest dysk systemowy. Kolejnym etapem będzie wybór docelowej lokalizacji dla klonowanych danych. W oknie powinno być widoczne pole wyboru odnoszące się do podłączonego SSD, należy je wybrać oraz koniecznie zaznaczmy opcję Optymalizuj dla SSD. Nasz program EaseUS Todo Backup Free automatycznie odtworzy na nośniku docelowym układ partycji z nośnika źródłowego. Jednak każdy samodzielnie może skonfigurować strukturę partycji wybierając opcję „edytuj”. W kolejnym etapie program wyświetli okno podsumowujące dotychczasowe ustawienia. Należy wcisnąć „kontynuuj”. Teraz użytkownik śmiało może kliknąć na „OK”. Teraz rozpocznie się ostatni etap, czyli rozpocznie się właściwe klonowanie dysku. Czas trwania tej operacji jest zależny od sposobu połączenia urządzeń oraz ich wydajności. Po zakończonym klonowaniu użytkownik musi w ustawieniach BIOS’u wybrać, żeby system uruchamiał się z dysku SSD. I tak oto przebiega proces klonowania danych z dysku HDD na dysk SSD.

 

#klonowanieDysku #hddDOssd #jakPrzenieśćWindows #naNowyDysk

Autor: VBT

Udpstępnij ten post
468 ad

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest

Share This