Forum

Dysk SSD  

  RSS

(@drejek)
Świeżak
Dołączył: 2 miesiące temu
Posty: 1
09/12/2019 23:13  

Witam

Chciał bym by ktoś bardziej ogarnięty (w elektronice i angielskim) rozwiał moje wątpliwości i zarazem doradził w wyborze dysku SSD. Zarysowując problem. Powoli przygotowuje komputer pod grubszą modernizację. Aby uniknąć większego jednorazowego kosztu wymieniam podzespoły kompatybilne z obecnym sprzętem a mogące być użyte w przyszłości. Tak już wymieniłem kartę i następną rzeczą mógł by być dysk SSD na M.2. Był to nowy standard w momencie składania mojego obecnego komputera. Stąd analizując informację znalezione w internecie:

"W tym miejscu należy sprawdzić, czy nowy dysk jest kompatybilny z protokołami PCIe oraz SATA, czy tylko PCIe. Jeśli tego nie dopilnujemy, system może w ogóle nie wykryć nowego nośnika. Istnieje jednak sposób na „dostosowanie” dysku M.2 do starszej płyty głównej. Należy zakupić specjalny adapter, który występuje w formie karty rozszerzeń – jest on podłączany do gniazda PCIe."

"Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy sprawdzić również układ pinów dysku (tzw. klucz). W sklepach znaleźć możemy dyski z kluczem B (6 pinów po przerwie – standardy SATA i PCIe x2), M (5 pinów po przerwie – standardy SATA i PCIe x4) oraz kluczem B+M (piny rozdzielone są po obu stronach – standardy SATA i PCIe x2). Układ ten musi koniecznie zostać dopasowany do złącza na płycie głównej."

Oraz tego co znalazłem w specyfikacji płyty: Gigabyte Z97X Gaming 5 ver.1

"Chipset:

  1. 1 x M.2 PCIe connector
    (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe SSD support)
  2. 1 x SATA Express connector
  3. 6 x SATA 6Gb/s connectors
    (M.2, SATA Express, and SATA3 4/5 connectors can only be used one at a time. The SATA3 4/5 connectors will become unavailable when an M.2 SSD is installed.)
  4. Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10"

Posiadam gniazdko M.2 z 5 pinami obsługujące standard zarówno SATA i PCIe. Jedynie co ewentualnie mnie czeka to przepięcie obecnego "talerza" i zwykłego SSD'ka (obecnie karta graficzna zasłania i trudno stwierdzić jak podpięte są dyski). Najlepszym wyborem dla gracza będzie dysk 1 TB na PCIex4 z radiatorem o długości 80mm. Wstępnie myślałem o  Patriocie Viper VPN100. A nawet Samsungu 970 evo pro - z tym, że ten potrafi się nagrzać i trzeba takowy radiator dokupić.

Kompatybilność oceniam po zdjęciach jednak w razie czego będę jeszcze się dokopywał na stronie producenta.

Pytanie właściwe: czy się nie mylę co do kompatybilności? nie chciałbym kupić dysku za 600-900 zł, który będzie czekał do gniazdka am5 i chipsetu x670 (czyli pewnie dobry rok, a nawet dłużej gdyby pojawiły się konkretne informacje o debiucie DDR5 )

Z góry dziękuje


Cytat
Topic Tags
SSD
Share:

Pin It on Pinterest

Share This

Proszę Zaloguj Się lub Rejestracja