Forum

FPS vs Hz vs ludzki...
 

FPS vs Hz vs ludzkie oko.  

  RSS

(@rukasz)
Świeżak
Dołączył: 9 miesięcy temu
Posty: 1
05/11/2018 5:40 am  

Fakt I jest taki, iż ludzkie oko ogranicza się do 200 klatek na sekundę (nieliczni widza więcej).

Czy to oznacza, iż jeden z monitorów firmy Acer osiągnął już tę granicę i nic już w tym temacie się więcej nie ruszy?

Fakt II dotyczy płynności widzenia zaczynającej się od 24 klatek na sekundę.

Czyli powyżej tej wartości gra staje się płynną dla ludzkiego mózgu?

Fakt III- różnica pomiędzy graniem przy 100 FSP (10ms) a 120 FPS(8,3ms) wynosi wyłącznie niecałe 2ms.

Pingowanie niektórych serwerów do grania waha się bardziej, więc gdzie jest opłacalność przesiadania się na nowszą generację karty graficznej by uzyskać te różnice?

Fakt IV- częstotliwość odświeżania monitora, dziś standardem jest 144Hz.

Oznacza to, że przy grze o wyższym współczynniku FPS tracimy niektóre klatki w powietrze, czyli są wygenerowane przez kartę graficzną, pominięte przez monitor- a co za tym idzie bez sensu tracimy przy grze 200FPS jakieś 30% prądu? 

I ostatnie, jakoby podsumowujące pytanie- "po kiego Czorta" wszyscy dziś gonią za FPS skoro zwiększenie ich ilości nawet o 20% oszczędza zaledwie kilka milisekund a w tym najważniejszym momencie serwer pośredniczący może  nam zafundować 10ms opóźnienia, a ludzkie oko tego przyśpieszenia i tak tego nie dostrzeże za bardzo? 

Mam wrażenie, iż wiodące firmy zarówno na rynku kart graficznych jak i monitorów w tym roku sobie odpuściły szczególne skoki innowacyjne w własnie temacie FPS i Hz a to dlatego, iż zarówno to pierwsze jak i drugie ma swe granice- rozdzielczość oka porównywalna jest do 15Mpx "w ostrym obszarze widzenia", i dążąc tym krokiem 4K jest już dla gracza właściwie granicą przy 60cm od monitora i jego wielkości 26 cali. Doszedłem do wniosku, iż przypadku grania na 32 calowym monitorze- 200Hz, 8K i 200FPS to właściwie granice, których nie ma sensu przekraczać, czyli to już koniec tego rynku, przynajmniej jak dla mnie (pomijając HDR i Rec.2020)- ale z pewnością znajdą się jacyś "hejterzy" 😉


Cytat
Topic Tags
Share:

Pin It on Pinterest

Share This
  
Praca

Proszę Zaloguj Się lub Rejestracja